صفحه اصلی > اخبار شبکه بهداشت 


  چاپ        ارسال به دوست

شورای سلامت

تشکیل کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان حاجی آباد

چهارمین جلسه این کارگروه به ریاست مهندس جهانگیری فرماندار حاجی آباد با هدف بررسی وضعیت بیماریهای تب مالت و پدیکلوزیس در شهرستان و گزارش اقدامات انجام شده و اقدامات لازم الاجرا در راستای کنترل این دو بیماری برگزار شد.

دکتر اقتدار بختیاری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان در ابتدای این جلسه گفت: با توجه به اینکه شهرستان حاجی آباد از عمده شهرستانهای استان است که صنعت دامپروری در آن رواج بیشتری دارد و دروازه ورود عشایر کوچ رو به استان می باشد ، در نتیجه این امر با خطر بالقوه انتقال بیماریهای مشترک بین انسان و دام روبروست که بایستی با اتخاذ تدابیر لازم توسط تمام دستگاههای مسئول ، دام ورودی به شهرستان در بدو ورود کنترل و قرنطینه گردد تا از انتقال بیماریهای زئونوز به جامعه انسانی شهرستان پیشگیری شود.

وی همچنین افزود در بحث تب مالت یکی از وظایف شبکه بهداشت و درمان ارائه آموزشهای بهداشتی لازم بمنظور پیشگیری از ابتلا به بیماری از طریق تماس با دام و مصرف لبنیات آلوده می باشد که در این زمینه آموزشهای لازم از طریق بهورزان روستاها به مردم داده شده است و در زمینه شناسایی و درمان بیماران نیز از ابتدای امسال تاکنون 8 نفر بیمار شناسایی و درمان شده اند.

ایشان همچنین در بحث بیماری شپش سر (پدیکلوزیس) نیز افزود: بازگشایی مدارس و تجمع دانش آموزان در کنار یکدیگر احتمال انتقال بیماری در بین آنها را افزایش می دهد که باید با هماهنگی و همکاری مربیان بهداشت مدارس و اداره آموزش و پرورش موارد مبتلا سریعاْ شناسایی و درمان شوند. وی توزیع 2000 عدد شامپوی ضد شپش در سال گذشته و توزیع 2000 عدد لوسیون ضد شپش در طول سال جاری از طریق مراقبین سلامت و خانه های بهداشت را از جمله اقدامات پیشگیری و کنترل بیماری دانست که توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان انجام شده است.

بررسی وضعیت سلامت آرد و نان شهرستان و بهداشت کشاورزی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح و در مورد آنها رایزنی شد.

مهندس جهانگیری فرماندار و رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان نیز در پایان این جلسه گفت: بهداشت و آموزش و پرورش دو اصل زیر بنای توسعه کشور هستند که اگر این دو بخش قوی و توانمند باشند جامعه سالمی خواهیم داشت. وی افزود: سلامتی مردم باید در اولویت اول دستگاههای اجرایی قرار گیرد و هیچگونه کوتاهی در این زمینه شایسته و پذیرفته نیست.


٠٨:٤٠ - 1396/08/07    /    شماره : ٩٦٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٧خروج